Басейн — прекрасне середовище для розмноження мікробів і водоростей. І якщо немає нічого, що заважає їм розмножуватися, то вода в басейні буде цвісти. Фільтри не затримують мікроорганізми, тому за допомогою однієї фільтрації проблему вирішити неможливо. Це в рівній мірі відноситься як до невеликого дачного басейну, так і до олімпійського басейну. Обов’язково повинні бути хімічні препарати, яка знищують мікроби і водорості. Інакше Ваш басейн буде правильно назвати «ванна» або «болото». Слово «хімія» викликає у багатьох священний жах, але тут потрібно розуміти, що правильно застосовувана хімія не здатна нанести шкоду Вашому здоров’ю, а кишкова паличка, яка за відсутності хімічних засобів для басейну з задоволенням буде розмножуватися у Вас в басейні – дуже навіть здатна.

Багато читачів можуть помітити, що цю інформацію вони вже бачили в інструкціях виробників. І чітко слідували цим інструкціям. Проте басейн все одно цвіте. Чому? Я бачу дві причини для цього:

 1. Виробники хімії не зацікавлені в тому, щоб Ви обробляли свій басейн найбільш оптимальним чином. Засіб для басейну, який працює краще за все, надзвичайно дешевий. Зробити істотний прибуток на ньому неможливо. В наш час бізнес-модель «підключення безкоштовно – Ви платите тільки абонентську плату» довела свою ефективність. Звичайно, хочеться брати з власника басейну абонентську плату, та побільше. Доводиться винаходити «преміальні» продукти, які, на жаль, працюють досить посередньо.
 2. Споживачі цієї самої хімії не хочуть думати ні про що. Хочеться якихось «таблеток для басейну», які допомагають «від усього», засипав і забув. Хочете – отримуйте. На те, що потреба в цих препаратах залежить від температури води, інтенсивності використання басейну тощо, ніхто не звертає уваги. Уявіть, що Ви хочете дізнатися скільки потрібно бензину, щоб доїхати до дачі і отримуєте відповідь – 15 літрів. Скільки кілометрів до дачі, який у Вас автомобіль – продавця це не цікавить. Просто є статистика, що середньостатистичному дачникові потрібно 15 літрів на ці цілі. Приблизно такі рекомендації дають виробники хімії для басейнів.

Метод, який я запропоную на цьому сайті, потребуватиме вимірювання параметрів води басейну і нескладних розрахунків для дозування препаратів. Ця вкрай нескладна процедура дозволить Вам забути про те, що таке басейн, який цвіте і заощадить значну частину коштів, які Ви витрачали на хімію. Повірте, це того варто.

Що робити для того, щоб вода тішила вас кришталевою чистотою?

Хто винен – з’ясували. Будемо розбиратися, що робити.

Для того, щоб вода тішила вас кришталевою чистотою протягом усього сезону необхідно позбавлятися від всіх забруднювачів, які потрапляють в басейн. Ось повний список цих забруднювачів:

 1. Усілякого роду листя, пилок, пісок і т.п. Для видалення використовується система фільтрації. Якщо у вас немає системи фільтрації, то її потрібно купити. Єдина альтернатива – змінювати воду кожні 24 години.
 2. Органічні забруднення. Пот, сеча і т.п. Проти них необхідний окислювач. Хлор – хороший окислювач. Перекис водню – прекрасний окислювач, на 30% сильніше хлору.
 3. Хвороботворні бактерії та мікроби. Проти них необхідний дезінфікуючий засіб. Хлор – відмінний дезінфікуючий засіб. Перекис водню – дуже слабкий дезінфікуючий засіб, саме тому його доводиться вживати в концентраціях, приблизно в 100 разів більших, ніж потрібно для хлору.
 4. Водорості. Проти них також необхідний дезінфікуючий засіб, але в більш високих концентраціях. Справа в тому, що вони покриті чимось на зразок захисної плівки, пробити яку складніше. Існують альгіциди – речовини, які спрямовані саме проти водоростей. Саме водорості викликають спочатку каламутність, а потім озеленення води. Застосовуючи тільки альгіциди можна отримати прозору воду, повну хвороботворних мікробів.

Виробники хімії рекомендують ще дві процедури – коагуляцію і обробку піску у фільтрі. Це – ні що інше, як милиці для басейну-інваліда. Якщо Ви обслуговуєте басейн правильно, то коагулювати просто немає чого. Якщо у воді немає бактерій, то і в фільтрі вони тим більше не заведуться. Якщо у Вас проблеми з басейном, шукайте причину, а не витрачайте гроші на цю дурницю. Те ж саме можна сказати і про комплексні засоби, які здійснюють «заточку фільтра і видалення мутного осаду за допомогою коагулюючого засобу».

Окремо хочу зупинитися на двох підходах до знезараження води:

 1. Дозволити мікроорганізмам розмножуватися в басейні протягом деякого часу, а потім знищити їх за допомогою ударної дози хімії. Цей підхід дещо простіше і виробники пропонують користувачам саме цей метод. Проблема в тому, що він робить практично неможливим точне дозування хімії. Ніхто не може точно сказати, скільки бактерій встигло розмножитися з моменту, коли остання доза дезинфікуючого засобу перестала діяти, отже не можна передбачити, яку кількість необхідно вносити. Тому пропонується внести якусь «середньопотолочну» дозу. Чи достатньо її для ефективного знезараження води в басейні? Залежить від Вашого везіння.
 2. Підтримувати такий рівень дезінфікуючого засобу, який буде знищувати всі мікроорганізми, що потрапляють в басейн.

Попереджати – набагато простіше, ніж лікувати. Використання другого підходу до експлуатації басейну не набагато складніше першого, і дає набагато кращий результат.

Про фільтрування

З фільтруванням все максимально просто. Вода в басейні повинна фільтруватися. За добу весь обсяг води в басейні повинен проходити через фільтр 2-3 рази. Чим більше навантаження на басейн, тим ближче ця цифра повинна бути до трьох. Практично всі басейни продаються в комплекті з насосом і фільтром. У дешевих басейнах насос і фільтр можуть бути суміщені. Продуктивність насоса і фільтра повинні бути вказані в документації. Поділивши обсяг басейну на продуктивність, отримаємо час за який вода проходить через фільтр один раз. Помноживши на 2 або 3 отримаємо кількість годин, протягом яких насос повинен працювати щодня. Якщо Ви збираєтеся залишати басейн без нагляду, Вам потрібен добовий таймер, який щодня буде вмикати і вимикати насос.

Чого робити не треба?

З фільтруванням розібралися. Переходимо до хімії. У більшості басейнів для дезінфекції використовуються препарати на основі хлору. При неправильному застосуванні таких препаратів басейн починає тхнути. Про це знають всі і тому намагаються шукати альтернативу хлору. Тому і я почну з альтернативних препаратів. Їх можна розділити на дві категорії:

 1. Відверто шкідливі або просто некорисні.
 2. Ті, що працюють, але мають досить істотні недоліки.

Почнемо з першої категорії. У США дезінфікуючий засіб для басейну має схвалити федеральнем агентство «United States Environmental Protection Agency» або скорочено – EPA. В іншому випадку інспектор має право закрити басейн. І зробить він це тому, що купатися в такому басейні може бути небезпечно для здоров’я. В Україні Ваш особистий басейн не закриє ніхто, але ВИ ризикуєте здоров’ям, так само як і в США.

Розглянемо препарати, що не входять в список EPA.

Активний кисень

«Активний кисень»! звучить чудово, чи не так? Або після прочитання розділу «Хімія корисна і шкідлива або трохи про маркетинг» вже є сумніви? Правильно вагаєтеся. «Активний кисень» – назва маркетингова. Хімічна назва – «Пероксімоносульфат калію». Але хоча б без хлору! Тоді чому на банці з альгіцидом написано  “Полі (гідроксіпропілен-діметіламмоній ХЛОРИД)? Задля справедливості треба сказати, що цей альгіцид дійсно практично не пахне. Але навіщо ж брехати?

Виробник рекомендує застосовувати дезінфікуючий засіб спільно з альгіцидом, показуючи, що ці препарати значно посилюють дію один одного. І ця картинка дуже примітна:

график эфективности активного кислорода

На цьому графіку по вертикалі вказано бактерицидну дію, а по горизонталі – час (5 хвилин і 1 година). Але в старих буклетах там була ще одна відмітка – 2 години і нулі. Тобто засіб діє менше двох годин! Потім розпадається. А застосовувати його рекомендується раз в 5 днів. Всі ці 5 днів (без двох годин) бактерії будуть із задоволенням розмножуватися в Вашому басейні. Якщо температура води в басейні висока, то 5 днів – більш, ніж достатньо для того, щоб водорості перетворили басейн в болото. Кишкова паличка здатна ділитися один раз в півгодини. За добу одна паличка може перетворитися в мільярди. Через 4 дні вода у Вашому басейні буде не краще, ніж вода з калюжі.

На заході пероксімоносульфат калію використовується тільки як шоковий засіб, тобто засіб, що дозволяє очистити зарослий басейн. Для дезінфекції він не підхідить.

Перекис водню

Навряд чи Ви знайдете виробника хімії, який рекомендував би використання перекису водню (також відомий під назвою пергідроль) для дезінфекції басейну. У деяких системах перекис використовується як шоковий засіб (тобто застосовується коли басейн заріс і потрібно масово знищити органіку, що розплодилася в ньому). Проте, в мережі можна зустріти рекомендацію використовувати перекис. Перекис водню розпадається на воду і кисень. Не має запаху. Відносно дешева. Відмінне рішення? НІ!

Так, розпадається на воду і кисень. І що з цього? До того, як розпадеться, вона легко ушкоджує живі клітини.

Чому не можна використовувати перекис водню при догляді за шкірою?

Ще він сушить шкіру, знебарвлює волосся, у великих концентраціях викликає опіки більш хворобливі, ніж соляна кислота. Якщо сумніваєтесь – пошукайте в google про «опік перекисом водню», багато цікавого знайдете.

При цьому перекис – дуже слабкий дезінфікуючий засіб. Для ефективного знищення мікроорганізмів концентрація перекису в басейні повинна бути як мінімум 50-100 г / м3. А на форумах пропонується і більше. Це всього в 300-600 разів менше того, що продається в бульбашках в аптеці. Опіків від такої концентрації не буде, але і користі для здоров’я не буде теж. Єдине, що вселяє невеликий оптимізм, це те, що перекис розпадається під дією ультрафіолету. Швидше за все вже через добу у відкритому басейні нічого не залишиться. Так, мікроби, звичайно, будуть розмножуватися, але в даному випадку вже краще хай будуть мікроби…

Ще декілька способів полегшити Ваш гаманець

Тепер розглянемо препарати, що схвалені американським агентством EPA. Їх всього три:

 1. Бром
 2. Бігуаніди
 3. Хлор

При правильному застосуванні цих препаратів Ви можете бути впевнені, що вода в басейні цілком безпечна для купання. Почну знову з альтернатив хлору – брому і бігуанідів. У цих препаратів немає хлорного запаху, але є свої суттєві недоліки. Почнемо з того, що вони дорожче. Але може переплата має сенс? Спробуємо розібратися.

Бром

Препарати на основі брому дорожче препаратів на основі хлору. Бром доступний тільки в повільно розчинних таблетках, які повинні розчинятися тільки в спеціальних (недешевих) броматорах. Володіє «хімічним» запахом. Необхідна для ефективної дезінфекції концентрація – вище, ніж у хлору. Розкладається під дією ультрафіолету. Хлор теж розкладається, але для хлору існує стабілізатор, що уповільнює цей процес. Для брому стабілізатора немає, тому він практично непридатний для басейнів під відкритим небом.

А де ж переваги? Загляньмо в рекламний буклет:

Реклама Насправді
Бром не має неприємного запаху, який відрізняє хлор Бром має свій власний «хімічний» запах.
Бром щадить шкіру і очі Алергічні реакції на бром зустрічаються частіше, ніж алергічні реакції на хлор (НЕ хлораміни).
Бром не містить вапно, має нейтральну реакцію ph і підходить для застосування в в будь-якій воді Більшість препаратів на основі хлору теж не містять вапна. Відрегулювати рівень ph як правило, не становить проблеми.
Бром забезпечує оптимальний рівень дезінфекції води завдяки стійкості до високих значень ph. При низьких рівнях ph оптимальний рівень дезінфекції води забезпечує саме хлор. При високих ph (близько 8.0) бром виходить в лідери. І це, фактично, єдина розумна область застосування брому – гідромасажні басейни, де важко утримати ph під контролем.

Бігуаніди

Бігуаніди, а точніше полігексаметілен бігуанід має дезінфікуючі властивості, а отже, підходить для дезінфекції води в басейні.

Бігуаніди володіють унікальним механізмом дії: молекулярний ланцюжок бігуанідів ніби «прилипає» до стінок клітин бактерій зменшуючи його проникливість, що приводить до загибелі бактерій. Клітини вищих організмів, зокрема людини, мають більш складні захисні структури, тому бігуаніди мають дуже низьку токсичність для людини. Полігексаметілен бігуанід не руйнується під дією ультрафіолету, а витрачається тільки за прямим призначенням – на дезінфекцію.

Бігуаніди є засобом для дезінфекції, але вони не мають окислювальної здатності. Тому, для окислення поту, сечі і т.п. необхідно використовувати перекис водню. Я вже писав про перекис, але в даному випадку мова йде про дуже незначні концентрації, тому зауваження з тієї статті в даному випадку можна не враховувати.

Так що ж, бігуаніди – ідеальний засіб для басейну? Тоді чому Google за запитом baquacil problems (проблеми з “Baquacil”) видає стільки результатів? Спробуємо розібратися.

Комплекси, що складаються з бактерій з «налиплими» на них бігуанідами затримуються фільтром, значно збільшуючи навантаження на нього. Дешеві картриджні фільтри забиваються дуже швидко. Оскільки в них не передбачена зворотна промивка, вони практично не придатні для експлуатації спільно з бігуанідами. З пісочними фільтрами ситуація краща, але і в них інтервал між замінами піску істотно скорочується. Втім, з цим недоліком можна було б миритись.

Набагато більша проблема полягає в тому, що деякі мікроорганізми, наприклад, Pseudomonas aeruginosa, здатні розвивати резистивність до цього дезінфікуючого засобу. Ось в цей момент і починаються проблеми. Басейн, що так тішив вас кристально чистою водою весь перший сезон, стає каламутним. Можна було б спробувати знищити бактерії ударною дозою хлору, але бігуаніди вступають з хлором в реакцію, фарбуючи воду. Тому у фірми – виробника “Baquacil” є широкий спектр вельми недешевих препаратів на ці випадки. На www.troublefreepool.com можна знайти питання людей, якими не допомогла і заміна води. Можливо, резистивні бактерії переживають її на стінках басейну і в трубах системи фільтрації. Втім, це лише мої припущення.

Використовувати бігуаніди для дезінфекції води в басейні чи ні? Вирішуйте самі. Однозначно можна сказати, що вони не завдадуть шкоди Вашому здоров’ю. Якщо у Вас алергія на хлор, то це може бути хорошою альтернативою. Можливо, Ви потрапите в число тих щасливчиків, у яких резистивні бактерії не розвиваються зовсім. Я експериментувати не став. Для тих, хто експерименти любить, дам дві поради, почерпнуті з англомовного інтернету:

 1. Регулярно додавайте перекис водню згідно рекомендацій виробника! Не додавши його Ви не отримаєте проблем негайно, але довгостроковий ефект може бути вкрай негативним.
 2. Якщо Ваш басейн помутнів, переходите на хлор. Шансів виграти війну з резистивним бактеріями у Вас небагато.

Іграшки для найбагатших

Піде мова про озонатор і очищення води ультрафіолетом. Ціни на озонатори починаються в районі 2000 $, на ультрафіолетові установки – від 350 $. Такі дорогі установки вже точно повинні працювати! І вони дійсно працюють. Озонатор винятково ефективно знищує всі мікроорганізми, що містяться в воді, що проходить через нього. Ультрафіолетова установка не настільки ефективна, але, безумовно, робить свою роботу.

Проблема полягає в тому, що і бактерії і особливо водорості здатні прилипати і розмножуватися на стінках басейну. У систему фільтрації вони ніколи не потраплять, а потім настане момент, коли ніяка фільтрація не допоможе. Тому дезінфікуючий засіб обов’язково має міститися у воді басейну. За німецьким стандартом DIN 19643 зміст вільного хлору у воді або поверхні, що оброблюється ультрафіолетом має бути від 0,3 до 0,6 г / м3, а в необроблюваній – 0,2 до 0,5 г / м3. Відчути різницю між 0,2 і 0,3 г / м3 практично неможливо.

А якщо не видно різниці, навіщо платити більше?©

Нарешті, не можу не сказати, що і озон і ультрафіолет ефективно руйнує вільний хлор у воді басейну. Як не дивно це звучить, для підтримки достатнього рівня вільного хлору в басейні з озонатором або ультрафіолетової установкою, Вам знадобиться витрачати більше хлору, а не менше.

Хімія, яка працює

“Відкиньте все те, що не може мати місце, і залишиться один-єдиний факт, який є істиною”
Артур Конан Дойл. “Знак чотирьох”.

Автор забракував вже майже всі хімікати! Що ж залишилося? Хлор? Цей отруйний газ з різким запахом? Жах!

Поспішаю заспокоїти – в басейні діючою речовиною є не хлор, хлорнуватиста кислота (її як правило називають «вільним хлором»). Запах у неї є, але зовсім не різкий, а дуже і дуже помірний. Швидше за все Ви просто не будете його помічати. А як же «лікарняний» запах знайомий нам по громадським басейнам? Це запах хлорамінів (їх називають «пов’язаним хлором») – продуктів неповного розщеплення органіки хлорнуватистою кислотою. В басейні, який правильно обробляється, хлораміну бути не повинно. Якщо неприємний запах присутній – це сигнал: щось пішло не так, необхідно вживати заходи.

Як правило, пов’язаний хлор з’являється при нестачі вільного хлору. Для того, щоб розщепити пов’язаний хлор необхідно збільшити концентрацію вільного. Тобто щоб усунути хлорний запах потрібно додати хлор! Про препарати на основі хлору ми поговоримо трохи пізніше, а поки запам’ятаємо важливий висновок – концентрація вільного хлору в басейні повинна бути достатньою, а не низькою! Якщо у Вашому басейні з’явився неприємний запах, то знижуючи концентрацію хлору Ви можете підсилити запах, причому багаторазово! Уникайте використання препаратів з «зниженим вмістом хлору». Коштують вони дорожче, а користі від «пониженого вмісту» ніякої (вам пощастить, якщо шкоди не буде).

Хлор прекрасно справляється з усіма покладеними на хімію для басейну завданнями:

 1. Хлор окисляє органічні забруднювачі.
 2. Хлор ефективно знищує хвороботворні бактерії і мікроби.
 3. Хлор знищує водорості.

Єдиний по справжньому істотний недолік хлору, це те, що він розкладається під дією ультрафіолетових променів. Але з цим недоліком можна впоратися за допомогою стабілізатора.

Основні препарати на основі хлору

Як я і казав, недоліком хлору є те, що він розпадається під дією сонячних променів. І розпадається дуже швидко. Якщо в басейні немає ніяких стабілізуючих препаратів, то половина вільного хлору розпадеться приблизно протягом 35 хвилин. На щастя, існує препарат, що вирішує цю проблему – цианурова кислота. Цианурова кислота захищає хлор від ультрафіолету, зменшуючи його втрати. Зворотньою стороною захисної дії є те, що стабілізатор пов’язує частину хлору, послаблюючи його дезинфікуючу дію. При застосуванні стабілізатора в басейні необхідний рівень хлору буде вище, ніж в басейні без стабілізатора, але цього не треба бояться. Цианурова кислота «пов’язує» надлишки, створюючи щось на зразок резерву.

Ключовим моментом правильної обробки басейну є підтримка правильного співвідношення стабілізатора і хлору:

Зміст стабілізатора, мг/м3 Мінімальний рівень вільного хлору, г/м3 Цільовий рівень вільного хлору, г/м3 Шоковий рівень вільного хлору, г/м3
20 2 3 10
30 2 4 12
40 3 5 16
50 4 6 20
60 5 7 24
70 5 8 28
80 6 9 31
90 7 10 35
100 7 12 39

Виробники хімії пропонують широкий вибір препаратів, що містять хлор і стабілізатор одночасно, видаючи це за перевагу. Насправді, це недолік. Хлор в басейні постійно витрачається на дезінфекцію. Стабілізатор залишається в басейні до тих пір, доки Ви не зміните воду. В результаті концентрація стабілізатора виростає до рівнів, на яких будь-які безпечні концентрації хлору перестають працювати. Тести показують, що рівень хлору зашкалює, але це не заважає басейну цвісти.

Регулюємо ph

Нарешті ми готові перейти до обробки води в басейні. Але перш за все, нам знадобиться тестер. Відразу виключимо тестові смужки. Адже виробник не дарма попереджає, що з ними «вимір рівня ph стає схожим на дитячу гру». Просто, як дитяча гра, і користь, як від дитячої гри, так як точність просто ніяка. Нам знадобиться тестовий набір, який здатний вимірювати ph і зміст вільного хлору. Для вимірювання ph використовуються таблетки «phenol red», для вимірювання хлору – DPD1. Якщо тестер здатний додатково вимірювати загальну лужність і пов’язаний хлор, то це добре. А якщо є вимір цианурової кислоти – відмінно. Якщо ні – не біда, обійдемося. Не буду повторювати те, що написано в інструкціях до тестеру, нічого складного в тестуванні немає. Зверну увагу лише на один момент. Якщо Ви вже додавали хлор в басейн і його концентрація перевищила 10 г / м3, то це викликає «відбілювання» DPD1 і може здатися, що хлору немає. Тому уважно стежте за реакцією, коли кидаєте DPD1 в воду. Якщо на кілька секунд з’явилося забарвлення, а потім зникло, це означає, що концентрація хлору в Вашому басейні більше 10 г / м3. Для того, щоб визначити концентрацію хлору, розбавте воду басейну, наприклад в співвідношенні один до п’яти, повторіть тест, а потім помножте результат на 5.

Виміряйте ph. Ph менше 7.2 може викликати подразнення очей. Ph менше 6.8 може пошкоджувати металеві деталі в басейні. Ph більш 7.8 може викликати появу кальцієвих відкладень. Виробники рекомендують підтримувати рівень ph до 7.4 стверджуючи, що при більш високих рівнях ph хлор втрачає дезінфікуючу здатність. Це дійсно так, але в воді, яка не містить стабілізатор. У присутності стабілізатора ситуація змінюється і хлор зберігає дезінфікуючу здатність до значно більш високих значень ph.

У більшості басейнів ph має тенденцію з часом підвищуватися. Аерація басейну (гідромасаж, фонтани, активні ігри) піднімає ph. Підняти ph можна за допомогою господарської (пральної) соди (не плутайте з харчової!). Якщо Ви не можете купити господарську соду, використовуйте препарат «ph +». Піднімати ph Вам знадобиться не більше одного разу за сезон, тому багато грошей Ви на це не витратите.

Для зниження ph використовуйте препарат «ph-». Дешева альтернатива – соляна кислота, не продається в магазинах і вкрай небезпечна. Використовуйте його тільки в тому випадку, якщо Ви вмієте з нею поводитися. Чітко дотримуйтесь техніки безпеки. Цілком можливо, що піднявшись до 7.6-7.8, ph практично перестане підвищуватися.

На препаратах ph + і ph- надається дозування, але, фактично, дозування дуже сильно залежить від лужності води. Якщо Ви знаєте лужність Вашої води або тестер дозволяє його виміряти, використовуйте калькулятор для точного дозування. Якщо калькулятора немає – дотримуйтесь рекомендацій виробника, контролюючи результат. Якщо Ви помітите, що ph змінюється занадто сильно, рекомендую підняти лужність додавши 90 г звичайної харчової (НЕ господарської або пральної) соди на кубометр води. Це дозволить скоротити витрату ph-.

Дезінфікуємо воду

Нарешті ph відрегульований, і ми можемо приступити до хлорування води. Наша мета – додати 30 г стабілізатора на кубометр води і підтримувати вміст хлору на рівні 2-6 г на кубометр. Нам знадобиться:

 1. 30 г стабілізатора на кожен кубометр вашого басейну. 1 кг вистачить на басейн об’ємом в 33 м3 протягом сезону.
 2. 60 г препарату на основі дихлору на кожен кубометр вашого басейну. 1 кг вистачить на басейн об’ємом в 16 м3 протягом сезону.
 3. Відбілювач. Передбачити його витрату практично неможливо. Спочатку буде потрібно 100мл на на кожен кубометр води.

Якщо Ви купили стабілізатор, то починайте розчиняти його. Розчиняється він повільно, на це піде приблизно тиждень. Якщо використовуєте дихлор – відміряйте 60 г на кубометр і відкладіть його. Якщо вода у Вашому басейні не містить хлору (наприклад вода з колодязя або свердловини) – додайте 11 г дихлору на кубометр. Якщо вода з хлорованого водопроводу – використовуйте калькулятор, щоб розрахувати дозу. Дочекайтеся, коли дихлор розчиниться і можете купатися.

У наступні дні Вам необхідно:

 1. Вимірювати і регулювати ph як описано в попередньому розділі. Коли Ви переконаєтеся, що ph сильно не змінюється, можете почати робити це щотижня
 2. Вимірювати вміст хлору і доводити його значення до 6 г / м3 за допомогою відміряного дихлору. Як тільки він закінчиться, переходите на відбілювач. Його дозування теж можна розрахувати за допомогою калькулятора.

Деякий час Вам буде необхідно вимірювати рівень вільного хлору щодня. Швидше за все, виявиться, що він змінюється кожен день на одну і ту ж величину. У цьому випадку можете поступово скорочувати частоту вимірювань. Але хоча б раз на тиждень вимірювати рівень хлору потрібно обов’язково.

От і все. Виконуючи ці рекомендації Ви зможете утримувати воду в басейні в ідеальній чистоті протягом усього сезону.

Боремося з водоростями

Ціанобактерії, або синьо-зелені водорості – одні з найстаріших організмів на нашій планеті. Басейн для них – прекрасне середовище для існування і розмноження. Водорості не є небезпечними для здоров’я, але купатися в каламутній зеленій воді, повної водоростей навряд чи комусь сподобається. Для боротьби з водоростями застосовуються альгіциди, тобто речовини, що знищують водорості. На відміну від бактерій, водорості покриті чимось на зразок захисної плівки, що ускладнює дію дезінфікуючого засобу. Найкращий альгіцид – це знову-таки хлор. Хоча концентрація хлору, необхідна для знищення водоростей вище, ніж концентрація, необхідна для знищення бактерій, вона все одно невелика і не створить дискомфорту для купання.

Те, що продається під назвою «альгіціди», правильніше було б назвати «альгістатами», тобто речовинами, що ускладнюють зростання водоростей. Вони не знищують водорості, а «змивають» з них захисну плівку, дозволяючи дезинфікуючому засобу виконати свою роботу. Саме тому марно застосовувати великі дози альгіциду, коли басейн поріс. В цьому випадку альгіцид – додатковий компонент, що дозволяє ударній дозі хлору легше виконати свою роботу.

Чим акуратніше Ви підтримуєте рівень хлору в Вашому басейні, тим менше потреба в спеціальному альгіциді. Однак, якщо рівень хлору в Вашому басейні падає нижче концентрації, при якій хлор знищує водорості, має сенс скористатися альгіцидом. Альгіцид не руйнується сонячними променями, тому підтримувати його постійну концентрацію дуже легко.

Рассмотрим основные имеющиеся в продаже альгициды:

 1. Альгіциди на основі четвертинних сполук амонію. Найбільш відомі – «дезальгін» виробництва «Байрол», Альгітінн виготовляється «Маркопул кемікалс», «Альгіцид» виробництва «hth». Ці альгіциди піняться і володіють неприємним запахом. Я не рекомендую їх застосовувати. Краще просто підвищити вміст хлору в басейні.
 2. Альгіциди на основі полічетвертічних з’єднань амонію. «Дезальгін джет» виробництва «Байрол», «Альгітінн не-пінистий» виготовляється «Маркопул кемікалс», «Альгіцид не-пінистий» виробництва «hth». Коштують дорожче, але не мають неприємних побічних ефектів. Рекомендуються в разі, якщо Вам складно підтримувати постійну концентрацію хлору, або якщо Ви збираєтеся надовго залишити басейн без нагляду. Пам’ятайте, що зовсім без хлору ці препарати не приносять користі.

 

Якщо Ви у від’їзді

Описаний метод вимагає щоденного контролю і корекції параметрів води. Але що, якщо Вам необхідно надовго залишити басейн без нагляду? Для цього випадку можу запропонувати наступне рішення:

 1. Підключіть систему фільтрації до добового таймера, як описано в розділі «про фільтрування»
 2. Накрийте басейн непрозорим покривалом. Це дозволить захистити воду від непотрібних втрат хлору.
 3. Доведіть рівень хлору до 12 г / м3. Використовуйте калькулятор для розрахунку необхідної кількості відбілювача.
 4. Додайте альгіцид (краще не-пінистий) відповідно до рекомендацій виробника.

Цих заходів має вистачити на півтора-два тижні. Якщо Ви не зможете обслуговувати басейн протягом більш тривалого терміну, вам знадобиться дозатор-поплавок і повільно-розчинні таблетки трихлору. Додайте 18 г на кубометр води. Пам’ятайте, що коли таблетки розчинятися, рівень стабілізатора в Вашому басейні підніметься на 10 г / м3 і рівень вільного хлору, який Вам необхідно підтримувати, збільшиться. Визначте новий цільовий рівень по таблиці з глави «Хлор і стабілізатор» і надалі орієнтуйтеся на нього.

Приводимо до тями басейн, який поріс

Що ж робити, якщо Ви послабили контроль і з’явилися перші ознаки розмноження водоростей (каламутна вода, неприємний «хлорний» запах)? В цьому випадку, необхідно провести «ударну» або «шокову» дезінфекцію. Для «шокової» дезінфекції Вам необхідно знати поточні рівні вільного хлору і стабілізатора. Рівень вільного хлору можна визначити за допомогою тестера, а ось зі стабілізатором, якщо його рівень Вам не відомий, складніше. Якщо Ваш тестер не визначає рівень стабілізатора (а більшість доступних тестерів його не визначає), згадайте скільки і яких хімікатів Ви вже додали. Якщо зробити це неможливо навіть приблизно, Вам необхідно замінити воду. Додаючи хімікати навмання, Ви рано чи пізно знову повернетеся до квітучого басейну. Тепер за допомогою калькулятора розрахуйте рівень стабілізатора. Якщо його значення перевищує 100 г / м3, Вам необхідно знизити його. Зробити це можна тільки частковою заміною води. Якщо значення менше 100 г / м3, визначте шоковий рівень вільного хлору по таблиці з розділу «хлор і стабілізатор».

Для шокової дезінфекції підходять тільки відбілювач і рідкий хлор. Препарати, що піднімають рівень стабілізатора (дихлор, трихлор) тільки сповільнять процеси окислення органіки. Розрахуйте кількість відбілювача, необхідне для того, щоб довести рівень вільного хлору до шокового. Шокові рівні розраховані так, щоб максимально швидко знищити органічні забруднення не завдавши шкоди басейну і обладнання. Додайте відбілювач і підтримуйте шоковий рівень вільного хлору, вимірюючи його принаймні два рази на добу (можна частіше, аж до одного разу на годину), до тих пір поки:

 1. Вода не очиститься
 2. Зникне «хлорний» запах
 3. Втрати вільного хлору за ніч не стануть менше 1 г / м3

Після цього почекайте, поки рівень вільного хлору не знизиться до цільового і починайте купатися.

Посилання на оригінал